Normal ve Psikopat Beyinlerinin Karşılaştırılması

Normal ve Psikopat beyinlerinin karşılaştırılması

Psikopatlık toplumdan uzak kalma, empatinin çok azalması ve anormal davranışlarla ilişkilendirilen bir davranış bozukluğudur. Şekilde gördüğünüz gibi bir psikopat ile sağlıklı bir insanın beyni, görüntüleme teknikleri ile kıyaslandığında psikopatların beyninin frontal bölgesindeki nöron faaliyetinin çok az olduğu görülür.

Psikopatlığın ortaya çıkmasının pek çok sebebi vardır. Genetik etkenler ve çevrenin etkisi birleştiğinde yeterince uyaran varsa beynin işleyişi bozulabilir. Frontal lobun beyindeki görevi düşünce ve karar verme gibi idari işlevleri yerine getirmesidir. Bu bölge psikopatların beyinlerinde zarar gördüğü için hareketlerini kontrol edemez, bu yüzden şiddete başvurabilirler. Empati yönünden de ço yoksun oldukları için karşılarındaki insanları anlayamaz ve onlara kolayca zarar verebilirler.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Normal ve Psikopat Beyinlerinin Karşılaştırılması” için bir yorum

  • 7 Kasım 2019 tarihinde, saat 23:02
    Permalink

    Tüm toplum beyin taramasından geçirilip, psikopatlar ve diğer saldırgan beyin hastalıkları tespit edilmeli, toplum korunmalıdır. Çünkü normal durumda Psikopatların toplumla kaynaşması mümkün değildir. Onun avcı, sizin av olduğunuz bir ortam çok rahatsız edici bir durum değilmi?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.