Normal ve Psikopat Beyinlerinin Karşılaştırılması

Normal ve Psikopat beyinlerinin karşılaştırılması

Psikopatlık toplumdan uzak kalma, empatinin çok azalması ve anormal davranışlarla ilişkilendirilen bir davranış bozukluğudur. Şekilde gördüğünüz gibi bir psikopat ile sağlıklı bir insanın beyni, görüntüleme teknikleri ile kıyaslandığında psikopatların beyninin frontal bölgesindeki nöron faaliyetinin çok az olduğu görülür.

Psikopatlığın ortaya çıkmasının pek çok sebebi vardır. Genetik etkenler ve çevrenin etkisi birleştiğinde yeterince uyaran varsa beynin işleyişi bozulabilir. Frontal lobun beyindeki görevi düşünce ve karar verme gibi idari işlevleri yerine getirmesidir. Bu bölge psikopatların beyinlerinde zarar gördüğü için hareketlerini kontrol edemez, bu yüzden şiddete başvurabilirler. Empati yönünden de ço yoksun oldukları için karşılarındaki insanları anlayamaz ve onlara kolayca zarar verebilirler.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Normal ve Psikopat Beyinlerinin Karşılaştırılması” için 2 yorum

 • 7 Kasım 2019 tarihinde, saat 23:02
  Permalink

  Tüm toplum beyin taramasından geçirilip, psikopatlar ve diğer saldırgan beyin hastalıkları tespit edilmeli, toplum korunmalıdır. Çünkü normal durumda Psikopatların toplumla kaynaşması mümkün değildir. Onun avcı, sizin av olduğunuz bir ortam çok rahatsız edici bir durum değilmi?

  Yanıtla
 • 4 Temmuz 2020 tarihinde, saat 08:17
  Permalink

  Bende Pisikopati Bozukluğuna Sahibim Ama Kimseye Durduk Yere Zarar Vermedim
  Bana Vuran Oldumu Vurdum Ama Bana Vurdukları İçin
  Kendimi Savundum Normal Bir İnsanın Yaptığı Gibi. Hiç Hırsızlık Yapmadım Aç Kaldım Ginede
  Kimsenin Malını Veya Parasını Çalmadım.
  Yalan Söyledim Evet Ama Beyaz Yalanlar Genelde Anneme Ve Babama
  eee Ben Şimdi Senin Kadar İnsan Olmuyormuyum. Dünyada Bir Sürü Bebek Katilleri Var Çoğu Piskopat Bile Değil Veya Tecavüzçü Sapıklar Onlarında Çoğu Piskopat Değil.
  Ben Şimdiye Kadar Hiç Bir Kadına Zarar Vermedim Asla Da Vermem Veya Bebek ve Çocuklarada Zarar Vermedim eee Burdan Şunu Çıkarıyoruz Her Piskopat Adam Kesmek Zorunda Değil.
  Piskopat Olduğumu Şurdan Anladım Bir Araba Kazası Oldu Adam Kanlar İçinde Ambilans Beklerken
  Ben Hiç Bir Şey Hisetmedim Çok Normal Bir Şeydi Sanki Sonra Doktora Gitim Tanıyı Koydular.
  Evliyim 2 çocuk Babasıyım Ayrıca Öğretmenim Şimdiye Kadar Hiç Bir Öğrencimi Dövmedim
  Ders Çalışmaları İçin Manipüle Ediyorum Bazı Öğrençilerimi Ve Hepsi Çok Başarılı.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.