Yapay Zeka Türleri

Yapay Zeka Türleri

Yapay zeka makineler tarafından ortaya konan zekadır. Bilgisayar biliminde en uygun zeki makine çevreyi ve olayları algılayan, belirli bir hedefe yönelik başarı şansını en yüksek seviyeye çıkaran esnek ve mantıksal zekaya sahip makinedir. Yapay zeka terimi makinelerin insan aklı ile ilişkili bilişsel işlevleri taklit ettiğinde kullanılır. Bir makine kendisine verilen görevi yerine getirdiğinde yapay zekaya sahiptir denmez, eğer makine problem çözme, öğrenme gibi insana özgü bilişsel işlevleri taklit edebiliyorsa o zaman yapay zekaya sahiptir denilebilir. İnfografikte de açıklandığı gibi yapay zeka kendi içinde pek çok gruba ayrılır.

Makine öğrenmesi, nöral devreler, genetik algoritmalar da dahil olmak üzere bilgisayar bilimindeki gelişmeler ile bir şey kesin hale gelmeye başladı. Yapay zeka artık bir metal yığını olmaktan öte kendi benliğinin farkında olan bir teknoloji olmaya doğru gidiyor.

1. Tür

Tamamen Tepkisel

Yapay zekanın en basit formudur. Etrafındaki çevreyi ve durumun tamamen algılar ve gördüğü şeye göre davranır. Daha geniş bir dünya görüşü yoktur ve bilgileri kaydedemez. Belleği olmadığı için geçmiş tecrübelere göre karar veremez. Sadece tek bir alanda uzmanlaşabilir. Örneğin, IBM’in satranç oynayan bilgisayarı Deep Blue.

2. Tür

Sınırlı Bellek

Geçmişte öğrenilen bilgileri toplar ve daha önceden programlanan dünya bilgilerinin üzerine ekler. Doğru kararlar vermek ve uygun eylemler gerçekleştirmek için yeterli tecrübesi ve hafızası vardır. Örneğin, sürücüsüz araçlar ve dijital asistanlar.

3. Tür

Zihin Teorisi

3. tür yapay zeka etrafındaki insanların davranışlarını etkileyen duygu ve düşüncelerini anlayabilir. Bu tür hisleri, niyetleri beklentileri anlayabilir ve sosyal olarak etkileşime girebilir. Henüz üzerinde çalışılan bu tür yapay zekanın geleceği olarak görülüyor. Örneğin, Star Wars filmindeki R2-D2 ve C-3PO robotları.

4. Tür

Kendinin Farkında Olan

Bu yapay zeka türleri kendi benliklerinin farkındadır ve kendisiyle ilgili bilgiler verebilir. Zihin teorisinin uzantısı olarak bu tür kendi iç halini fark edebilir, başkalarının hislerini anlayabilir ve olaylardan sonuçlar çıkarabilirler. Yapay zekanın öngörülen en iyi formu olarak görülüyor. Süper zeki, duygulu ve bilinçli. Örneğin, 2015’teki Ex Machina filmindeki Eva.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

 


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Yapay Zeka Türleri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.