Hızlı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Hızlı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Çoğumuz hayatının bir evresinde kilo vermek için çaba harcamıştır. Şöyle bir zihninizi yoklayın çok zayıf biri değilseniz muhtemelen sizin de geçmişinizde bir diyet girişiminiz olmuştur. Kilo vermek için insanların ilk başvurduğu yöntem metabolizmayı hızlandırmaktır. Kaba bir hesapla, hızlı bir metabolizma otururken bile hızlı bir yağ yakımı demektir. Bazal metabolizma hızını artırmanın ise birçok yolu vardır. İnsan metabolizması 40 yaşından sonra yavaşlamaya başladığı için bu yaştan sonra hızlandırmak çok daha önemlidir. Şimdi bazı yöntemlerden bahsedelim.

Vücudunuzun Kas Kütlesini Artırın

Güç antremanları kaslarınızı güçlendirmek ve hacmini artırmak için çok yararlıdır. Hem antreman esnasında hem de antremandan sonra kaslarınız güçlenir ve bol bol kalori harcamış olursunuz. Yağ dokusu yerine kas dokusunu beslemek daha fazla kalori isteyen bir iştir ve bu da metabolizmanızı %15’e kadar hızlandırmanızı sağlar. Haftada en azından 2 defa güç antremanlarına giderek kaslarınızın hamlaşmamasını sağlayın ve vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olun.

Kardiyo Egzersizi Çalışın

Ağırlık çalışarak kaslarınızı zorladınız ama bunun yanında bir de kardiyo çalışmasıyla takviye edebilirsiniz. Koşu ve aerobik egzersizleri kas yapmanızı sağlamaz ama inanılmaz bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Özellikle koşu göbeğini eritmek isteyenler için ideal bir egzersizdir. Araştırmacılar kilo vermek için çalışanlara HIIT (yüksek yoğunlukla aralıklı antreman) öneriyorlar. Bu şekilde çalışmayı bıraktıktan 36 saat sonrasına kadar kalori yakmaya devam ediyorsunuz.

Kilo Vermek İçin Sık Sık Yiyin

Sık sık yiyin derken çok yemek yiyin demek istemiyoruz. Vücudun kilo almasındaki en büyük etkenlerden biri ani olarak fazla kalori alımıdır. Bir defada 1000 kalori alırsanız vücut bunların hepsini kullanmayacağından yağa çevirecektir. Bunun yerine az ama sık yediğinizde hem aldığınız toplam kalori miktarı daha az olacak hem de kan şekeriniz aniden yükselmeyecektir. Özellikle meyve sebzeler içerdikleri uzun zincirli şekerler sayesinde vücuda kontrollü bir şekilde karbonhidrat sağlarlar.

Sofranızdan Baharatları Eksik Etmeyin

Geçenlerde katıldığım bir kongrede bir posterde yazıyordu: “Az tuz çok baharat”. Yapılan araştırmalar acı baharatlı yiyeceklerin metabolizma hızını %8’e kadar artırabileceğini gösteriyor. Bu etkiler kısa sürelidir aslında ama yine de yarar yarardır. Siz yemek sonrası elde ettiğiniz fazladan enerjinin keyfini çıkarın. Türk kültüründe en çok kullanılan acı baharat muhtemelen isot ve diğer pul biberlerdir.

Kilo Vermek için Hormon Dengesi Çok Önemlidir

Metabolizmanızın dengesini korumada birçok hormon görev alır. Bu hormonların eksikliğinde veya fazlalığında vücutta pek çok sorun ortaya çıkabilir. Örneğin metabolik hormon eksikliğinde görülen hipotiroidizm çok kilo almanıza neden olur. Büyüme hormonu ve testosteron gibi hormonlar ise kas yapınızı artırıp size enerji harcatan hormonlardır. Bunların eksikliğinde de kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz. Böyle durumlarda doktorlar hormon optimizasyon terapisi uygulayarak metabolik hızınızı artırabilir ve sizin sağlıklı kilo vermenizi sağlayabiliyor.

Protein Tüketin

3 dilim baklava yediğinizde midenize giren glikoz ve sakkarozlar küçük moleküller olduğu için fazla sindirilmeye gerek duymadan hemen hızlı bir şekilde kana karışır. Meyve şekerleri polisakkarit olduğu için sindirilmesi daha uzun sürer ama bunlardan da uzunları vardır. Proteinler hem 3 boyutlu şekilleri hem de uzun amino asit zincirleri ve peptit bağları sayesinde parçalanmaları diğer yiyeceklerden daha uzun sürer. Haliyle proteinlerin sindirimi de daha fazla enerji gerektirecektir. Yağ ve karbonhidratlardan aldığınız enerjinin sadece %5-15’i sindirime giderken, proteinlerde sindirime harcanan enerji miktarı %20-30’lara kadar çıkar. Bu durum da proteinlerin kalori yakımına daha çok katkı sağladığını gösteriyor.

Proteinlerden aldığımız fazla kalorin büyük çoğunluğu yağa dönüşmek yerine kas yapımına harcanır ve kas metabolizması da yağ yakımını hızlandırır. Protein almak için illa ki et yemenize gerek yok, baklagiller, yumurta, peynir ve diğer süt ürünlerinde de bol miktarda protein bulabilirsiniz.

Her Gün Kahve İçin

Gelelim dünyadaki en meşhur maddelerden birisine; kahve! İnsanlar yüzlerce yıldır kahvenin envai çeşidin büyük bir keyifle tüketiyorlar. Bilimsel araştırmaların bulgularına göre kahve içen insanların metabolizması hızlanıyor ve kahvenin içindeki antioksidanlar sayesinde yağ yakımı hızlanıyor. Aşırı miktarda kahve içmek vücuda zararlıdır elbette. Günde bir veya iki bardak kahve içerek kendinizi daha zinde hissedebilir ve metabolizma hızını artırabilirsiniz. Üstüne bir de egzersiz yaparsanız, istediğiniz sonuçları almanız kaçınılmazdır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/boost-metabolism-weight-loss-ramp-it-382110


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an MSD'de klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.