Manyetik Rezonans Görüntüleme Tekniği

Manyetik Rezonans Görüntüleme Tekniği

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) radyolojide vücudun belirli bir bölgesinin anatomisini ve patolojik özelliklerini göstermek için kullanılan bir tekniktir. Hem hastalık hem de sağlıklı insanlarda kullanılan bu yöntem güçlü manyetik ve radyo dalgaları kullanarak ilgili bölgenin resmini çıkarır. Bu tekniği tomografiden ayıran şey x-ray ışınlarının kullanılmamasıdır. X-ray ışınları aslında bugün birçok tıbbi uygulamada iyi bir şekilde kontrol edilebiliyor ama MRI hâlâ üstünlüğünü koruyor.

Manyetik Rezonans Görüntüleme Tekniğinde Su Atomları Kullanılır

Manyetik rezonans görüntüleme tekniği nüklear manyetik rezonans bilimi üzerine kuruludur. Belirli atom çekirdekleri manyetik alana yerleştirildiklerinde radyo frekans enerjisi yayabilir ve emebilirler. Klinik MRI’da da tespit edilebilir bir radyo frekans sinyali yaymak için genellikle hidrojen atomları kullanılır. Bu teknikte kilit etken su molekülleridir. Suyun içindeki hidrojen moleküllerinin nükleer spinleri manyetik rezonans makineleri tarafından tespit edilir. İnsan vücudunun 3’te 2’si sudan oluşur ve makineler suyun vücuttaki dağılımını ölçerler. Manyetik rezonans görüntüleme makinesi aslında vücuttaki su ve yağların haritasını çıkarır.

Manyetik Rezonans Görüntüleme Beyin ve Vücudu İncelemede Çok Yararlıdır

Kullanım alanları arasında ilk sırayı nörogörüntüleme alır. Ancak vücudun neredeyse her bölgesinin görüntüsünü almak için sıkça başvurulan bir yöntemdir. Dünya çapında her yıl ortalama 25,000’den fazla MR çekildiği tahmin ediliyor. Bu teknik beyin dokusundaki değişimler birçok hastada epilepsi, bulaşıcı hastalıklar, demans gibi hastalıkları tespit etmede kullanılır. Sadece klinik anlamda değil insan beyninin anlaşılmasında da MRI çok elverişlidir. Örneğin bir beyin dokusundaki gri madde / beyaz madde miktarlarının oranının belirlenmesinde MRI kullanımı çok işe yarar. Bu görüntüleme tekniğinin kalp damar rahatsızlıklarında, kas, karaciğer, sindirim sistemi sorunları ve kanserde kullanıldığı da bilinmektedir.

Çok Güvenlidir ama İnsan Hatasından Dolayı Sorun Çıkabilir

Manyetik rezonans görüntüleme oldukça güvenilir bir yöntem olarak bilinir ama bazen insan hatasına bağlı olarak sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin MR makinesine girecek kişinin üzerindeki bütün metal eşyaları çıkarması istenir çünkü içeride manyetik alana maruz kalacaktır. Bazen hastanın üzerinde kulak implantı, kalp pili veya saat gibi çeşitli metal eşyalar kalabiliyor. Bu tekniğin hamileler üzerindeki etkisi ve güvenilirlik derecesi de henüz tam anlamıyla bilinmiyor. Doktorlar bu yüzden hamile kadınlar üstünde MRI çekimlerini mümkün olduğunca yapmıyorlar.

Hazırlayan:  Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

Özgeçmişimle ilgili çok geri dönüş aldığım için burayı daha samimi havada yazıyorum. (İnsanlar burayı okuyormuş) Türkiye'nin tarım şehirlerinden Karacabey/Bursa'da dünyaya geldim. İlköğretim ve liseyi orada okudum. Bir ara Bursa Erkek Lisesi maceram da var. Üniversitede İzmir Yüksek Teknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü kazandım. Hayatımdaki en kritik viraj sanırım buydu. Şu an Roche'a bağlı olarak Koç Üniversitesi ve Cerrahpaşa hastanelerinde klinik araştırma koordinatörüyüm. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca İYTE, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü'nün seçkin laboratuvarlarında çok değerli hocalarla çalıştım. Katıldığım kongrelerde 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapıp ve lisansın son yılında "Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar" adlı kitabımı yayınladım. Sadece PCR, SDS-Page bilmenin pek faydası olmayacağını erken farkettiğimden kendimi farklı alanlarda geliştirdim. Programlama konusunda özel ders aldım, staj yaptım. Bilim yazarlığına giriştim. Photoshop, web tasarımı öğrendim. 2.5 sene ney eğitimi aldım. Okulda satranç kulübüne üye oldum. Piyon düz gider/çapraz yer ile başladık, çok yol katettik. Satranç hayata bakışımı değiştirdi. Almanca, Japonca öğrenmeye çalıştım. Almancayı hâlâ öğrenmeye çalışıyorum. Hepsi çok işime yaradı. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.