Besin Piramidi ve Sağlıklı Yaşam Nasıl Olmalı?

Besin Piramidi ve Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı beslenmenin ilk adımı, tabağımızı doğru hazırlamaya başlamaktır. Bunun için en kolay yol, şematik olarak bunu göstermek olduğunu düşünerek, besin piramidi oluşturulmuştur. Bu gerçekten de gösterim açısından diyetisyenlerin işini çok kolaylaştırıyor.

Dengeli Beslenme Nedir? yazımızda, besin piramidi hakkında ayrıntılı olarak bahsetmiştik. Başlangıçta ABD’nin ürettiği ve sınıflandırdığı şekilde besin piramitlerini kullansak da, daha sonra ‘Besin Yoncası’ olarak şematize edilmiştir; ki bu tabaktaymış gibi yuvarlak olması, imgeleme açısından kolaylaştırıyor. ABD 1992 yılında çıkardığı ‘Besin Rehberi Piramit’ini, 2005’de çıkardığı ‘Benim Piramidim’ ve daha sonra 2011’de çıkardığı ‘Benim Tabağım’ ile değiştirdi. Tabak formunda, ‘miktarlarına’ uygun anlatmak, kilo kazanma/kaybetme gibi değişkenler için önemli ve hassas bir unsurdur.

ABD ne kadar olayı basitleştirmeye yönelik hareket etse de, Avustralyalılar hala karmaşık bir anlatımla beslenmeyi anlatıyorlar. Belki de bilgilerin sadeleştirmesi ile önemli konuların atlanacak olmalarıdır. Yeni bir karar ise Belçika’dan geldi; sebzeleri ve tam tahıllı besinleri daha çok vurgulayan, Belçika için popüler sayılabilecek, french fries, bira, şekerlemeler ve bacon’ın tüketimini azaltan bir piramit.

Besin Piramidi Bize Ne Söylüyor?

Şekiller ne kadar değişirse değişsin, içerik ve vurgulanan özellikler aslında hep aynı oluyor.

 • Çeşitlilik esastır. Tabağınızda her renk besin olmalıdır.
 • İşlenmiş et ürünleri, kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 • Beyaz et tüketimi artırılmalıdır; haftada 2 kez balık tüketimelidir.
 • Yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem..) ve kuru meyveler; tatlı ihtiyacınızı karşılayabilir. Fakat miktar konusunda tutarlı olunmalıdır.
 • Meyve ve sebze! Lif içeriği için ayrıca tam tahıllı besinler tüketilmelidir.
 • Kullandığınız yağın miktarına dikkat edin. Ölçmek her zaman önemlidir. Belki bir mutfak tartısı alma zamanı gelmiştir?
 • Ekmek zararlı değildir; ne kadar tükettiğiniz, ekmeğin türü ve nereden alındığı önemlidir.
 • Süt ürünlerinin her çeşidi, belli oranlarda tüketilmelidir. Sütün yağı, belli bir oranda, kilo kontrolü sağlar.
 • Su için!
 • Tuz tüketiminiz günde 6 gram altında olmalıdır.
 • Haftada en az 150 dakika hareket edin! O kadar çok spor-egzersiz çeşidi var ki, belki henüz size uygun olanını bulmamışsınızdır.

Sağlığınız yerindeyken, bu önerileri yaşam tarzınız yapabilecekken doğru beslenmeye başlayın.

Hazırlayan: İrem Yakışıklı

Kaynaklar
 1. https://www.cnpp.usda.gov/mypyramid
 2. https://www.foodpolitics.com/2017/10/belgiums-new-food-pyramid/
 3. https://www.webmd.com/food-recipes/guide/myplate-food-groups-and-portions
 4. https://www.eatforhealth.gov.au/guidelines/australian-guide-healthy-eating
 5. https://vitals.lifehacker.com/this-belgian-food-pyramid-is-a-handy-cheat-sheet-for-he-1819105945
 6. http://www.bdb.hacettepe.edu.tr/TOBR_kitap.pdf

İrem Yakışıklı

Merhaba! Ben İrem Yakışıklı. Diyetisyenim. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olduktan sonra kendi üniversitemde yüksek lisansa başladım; hala devam ediyorum. Anadolu Üniversitesi’nde ‘Yaşlı Bakımı’ bölümü (açık öğretim) okuyorum. Beslenme ve diyet alanı dışında, psikoloji, nörolojik hastalıklar – özellikle Alzheimer ve Parkinson Hastalığı, beyin – bağırsak aksı, sürdürülebilir beslenme gibi ana konular üzerinde yoğunlaşsam da bunlar dışında birçok farklı konuda yazılar okuyorum. Danışanlarıma bakarken, bir yandan da Türkiye’nin ilk ve tek bilimsel diyetisyen dergisi Dytmag’de yazı işleri sorumlusu olarak çalışıyorum. Diyetisyen Nihal Tunçer’in 2015’de diyetisyenlere sunduğu bu hizmete ben de 2018’den beri destek veriyorum. Kitap okumayı seviyorum. İtalyanca öğrenmeye çalışıyorum. Bunlar dışında, edebiyatı, felsefeyi, sanatı ve müziği elimden geldiğince hayatıma dâhil etmeye çalışıyorum; kendi mesleğimle çaprazlamayı seviyorum. Beslenme ile ilgili yazılarımı, instagram’da @nutrydp hesabında, Hollanda’daki bir arkadaşımla beraber paylaşıyorum. - Danışmanlık & her türlü soru veya bilgi için; iremyak@gmail.com - Dytmag hakkında bilgi almak için; diyetisyenmagazindergisi@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir